
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 7.6 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 13.5 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Max Frequency | 500 kHz |
| Topology | Boost, Buck-Boost, Flyback |
| Switching Frequency | 40 kHz |
| Max Input Voltage | 30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Fall Time | 50 ns |
| Rise Time | 50 ns |
| Nominal Input Voltage | 25 V |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 100 % |
| Function | Step-Up |
Stock: 1390
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05283
Ext.Price$1.05283
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05283 | $1.05283 |
| 10 | $0.86621 | $8.66210 |
| 25 | $0.78898 | $19.72450 |
| 50 | $0.71863 | $35.93150 |
| 100 | $0.65456 | $65.45600 |
| 300 | $0.61588 | $184.76400 |
| 500 | $0.57948 | $289.74000 |
| 1000 | $0.55649 | $556.49000 |
